Dlaczego taki zwyczajny len ma nadzwyczajny wpływ na zdrowie człowieka?
Co sprawia, że olej lniany jest najzdrowszym olejem?
I jaka jest jego funkcja w diecie człowieka?
Z czym się kojarzy len?
Są wśród nas takie osoby, które bardzo dobrze pamiętają świetnie prosperującą w epoce PRL, eksportową firmę „Polski Len”. Ta, wydawałoby się, bardzo polska roślina, bo zakorzeniona mocno w polskiej kulturze, rolnictwie i przemyśle, tak naprawdę pochodzi z Bliskiego Wschodu. Jest to stara roślina użytkowa, o włóknistej i oleistej strukturze. Dlatego wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji ubrań, ale także i to coraz częściej w przemyśle spożywczym.
Len jest niepozorny i wymaga ciągłego doglądania oraz opieki. Jest także nieoceniony w medycynie naturalnej. Wytwarza jeden z najzdrowszych olejów na świecie.
Najzdrowszy olej na świecie
Olej lniany (Oleum Lini) wytłaczany jest z nasion lnu zwanych siemieniem lnianym. Stosuje się go do okładów przy stanach zapalnych skóry, jednak jego największe i najbardziej znane zastosowanie to leczenie i profilaktyka choroby wrzodowej. Śluzowa konsystencja nasion lnu sprawia, że kiedy znajdą się w naszym układzie pokarmowym, powlekają od środka jego śluzówki tworząc ochronną barierę przed działaniem kwasów i nie dopuszczając tym samym do powstania stanów zapalnych w żołądku. Wywar z siemienia lnianego to bardzo popularny preparat stosowany w weterynarii – w profilaktyce i leczeniu dużych zwierząt. Podaje się go np. koniom cierpiącym na niewydolność żołądka, czyli na tzw. kolki.
Olej lniany pomaga w następujących schorzeniach:
- pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry (np. półpasiec, łuszczyca)
- łagodzi podrażnienia żołądka
- oczyszcza oskrzela i działa przeciwkaszlowo
- przyśpiesza regenerację naskórka przypadku poparzeń i odmrożeń
- działa przeciwzapalnie i rozkurczająco na żołądek
- obniża poziom tłuszczu i cukru we krwi
- jest bardzo skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca
Tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych
Olej lniany jest bogatym i naturalnym zarazem źródłem NWKT (Niezbędnych Wielonienasyconych Kwasów Tłuszczowych), w tym kwasu alfa-linolenowego (ALA) z grupy omega 3, odpowiedzialnego między innymi za równowagę lipidową organizmu.
Kwas ALA powinien być dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem. Wtedy sami jesteśmy w stanie wyprodukować kolejne dwa ważne kwasy wielonienasycone – EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy) i regulować nasza wewnętrzna gospodarkę tłuszczową.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują na konieczność ograniczenia w diecie tłuszczów zawierających wiązania w formie trans, czyli tłuszczów zwierzęcych. Należy je zastąpić naturalnymi tłuszczami roślinnymi zawierającymi wielonienasycone kwasy tłuszczowe w formie cis, które maja działanie prozdrowotne.
Równowaga między nienasyconymi i nasyconymi kwasami tłuszczowymi oznacza właściwą płynność tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie mniejsze ryzyko miażdżycy.
Czy olej lniany nam szkodzi?
Niestety dłuższa kuracja nieoczyszczonym olejem lnianym może organizmowi poważnie zaszkodzić. Wszystko przez zawarte w nim niezdrowe i szkodliwe dla człowieka substancje takie, jak amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa oraz pestycydy. Ich obecność w oleju lnianym nie jest zresztą nieprzypadkowa. Natura po raz kolejny w ten sposób udowadnia, że sama wytwarza najbardziej skuteczne systemy obronne. Podstawową funkcją tych szkodliwych dla człowieka związków była i jest do dziś ochrona rośliny czyli lnu przed zjedzeniem go przez zwierzęta, tak jak pierwotnym naturalnym działaniem lnu było oczyszczanie gleby. Dlatego warto dostarczać organizmowi to, co jest esencją oleju lnianego i jest w nim najwartościowsze, czyli kwasy z grupy omega 3 w najczystszej postaci.
Kwasy omega 3
Kwasy tłuszczowe to określenie na łańcuch węglowodorów, który zawiera grupę karboksylową. To ona determinuje, czy dany łańcuch jest kwasem, czy nie. Kwasy te charakteryzują się dużą aktywnością, dlatego „blokują się” w organizmie w postaci estru. Kwasy tłuszczowe dzielą się na nasycone, które organizm wytwarza sam z glukozy czy też aminokwasów oraz nienasycone, które zapewnia nam odpowiednia dieta. Ich obecność w organizmie jest istotna, ponieważ np. estry etylowe kwasów omega 3 „odpowiedzialne” są między innymi za redukcję ryzyka zawałów, udarów mózgu i innych chorób cywilizacyjnych.
Estry etylowe zawarte w oleju lnianym są ekstraktem tego co w oleju najlepsze. Dlatego stały się punktem wyjściowym do stworzenia BIOESTRÓW kwasów omega 3, 6, 9 stosowanych w produktach Omegaregen® Zawierają wszystko to, co najlepsze z oleju lnianego bez niezdrowych i szkodliwych substancji występujących w oleju lnianym i olejach rybich takich jak: metale ciężkie, amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa, pestycydy.
Co to są BIOESTRY kwasów omega 3, 6, 9? Dowiedz się na https://omegamedica.pl/omegaregen/czym-jest-omegaregen/
Możliwość komentowania jest wyłączona.