Pośpiech, niezdrowe jedzenie, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zamartwianie się o przyszłość i rozpamiętywanie przeszłości, zamiast cieszenia się tym, co tu i teraz – oto wątpliwe zdobycze naszej cywilizacji. Nie żyjemy w sposób, na który zaprogramowany jest nasz materiał genetyczny, który przez kilka milionów lat ewoluował do aktualnej postaci. Właściwie nie zmieniła się ona od około dwustu tysięcy ostatnich lat, więc metabolizm ludzi żyjących współcześnie jest wciąż dostosowany do tego, czym żywili się ludzie pierwotni i do tego, w jakim środowisku żyli. Woda, którą dzisiaj pijemy, powietrze, którym oddychamy, substancje chemiczne, z którymi się stykamy, oraz przetworzone pożywienie z supermarketów zaburzają funkcjonowanie precyzyjnej maszynerii ludzkiego ciała, a także mogą wpływać bezpośrednio, czyli osobniczo-zmiennie, na ludzki materiał genetyczny i to w przeważnie szkodliwy sposób. Efektem tego genetycznego niedopasowania (genetic mismatch) są choroby cywilizacyjne, wśród których najpoważniejsze to te dotykające układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, miażdżyca.
Z badań nad czynnikami ryzyka chorób układu krążenia NATPOL 2011 wynika, iż choroby układu sercowo-krążeniowego są przyczyną 45% wszystkich zgonów w Polsce, a Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że śmiertelność z powodu chorób układu krążenia wzrośnie na świecie w ciągu 10 lat o kolejne 15%. Wśród czynników ryzyka sercowo-naczyniowego wpływających na przeciętną długość życia wymienia się predyspozycje genetyczne/rodzinne, obecność układowych stanów zapalnych, otyłość, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, nadmierny stres psycho-fizyczny, brak aktywności fizycznej, dietę hiperkaloryczną, bogatą w „złe” – miażdżycogenne tłuszcze.
Tymczasem nie wszystkie tłuszcze są „złe” – dobroczynny wpływ na nasze zdrowie wywierają NWNKT (Niezbędne Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe), zwłaszcza ten z grupy omega 3 – kwas ALA (kwas alfa-linolenowy). Powinniśmy go dostarczać z pożywieniem, aby z niego organizm mógł wyprodukować kolejne dwa ważne kwasy wielonienasycone z grupy omega 3 – EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy).
Niedobór kwasów omega 3 w naszej diecie wynika nie tylko ze zbyt małej ilości ryb i owoców morza spożywanych na co dzień, ale przede wszystkim z zaburzonego składu lipidowego spożywanego mięsa (wołowiny, cielęciny, drobiu) oraz produktów zwierzęcych (jaja, mleko), zdecydowanie różniący się od tego,jaki spożywali nasi przodkowie z epoki kamienia. Większość zwierząt hodowlanych karmiona jest paszami, które posiadają może duże walory ekonomiczne, ale nie gwarantują dostatecznej ilości niezbędnych składników pożywienia jak np. kwasu CLA i witamin np. E, A, K2, C, ani zachowania, w mięsie karmionych nimi zwierząt, niezbędnej równowagi pomiędzy grupami WNNKT omega 3 i omega 6. Z przeprowadzonych badań porównawczych wynika, iż jedynie chów pastwiskowy na terenach nieuprzemysłowionych gwarantuje zachowanie tej ważnej dla organizmu równowagi. Omegaregen cardio jest kompozytowym suplementem diety, którego głównym składnikiem jest łatwo biodostepny kwas alfa-linolenowy (ALA) – jedyny „prawdziwie” niezbędny wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega 3, Koenzym Q10 oraz witaminę E (Alfa-tokoferol). Jak wiadomo różne jednostki chorobowe jak: otylosc, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, uniedokrewienna chroba naczyń mózgowych, a także ADHD, shchizofrenia, choroba dwubiegunowa, depresja, astma to klinicznie różne choroby, które łączy jedna patofizjologiczna podstawa – systemowe zapalenie małego stopnia (ang. Low grate systemic inflammation). Jest to rodzaj stanu zapalnego, który nie manifestuje się typowymi objawami stanów zapalnych jakie obecne są w chorobach infekcyjnych i jest w zasadzie bezzobjawowe. W wyżej wymienionych schorzeniach wartosci bialka C reaktywnego (CRP), interleukiny 6 (IL-6), czynnika martwiczego nowotworow TNFalfa, bedące białkami ostrej fazy, są nieznacznie odwyższone. Wiadomo, ze stan zapalny w organizmie jest mediowany poprzez kwasy z grupy omega 6. Kwas arachidonowy będący przedstawicielem tej grupy, jak i jego metabolity, maja działanie prozapalne, a duża część (nie wszystkie) posiada również własności prozakrzepowe i naczyniokorczace. Przeciwstawny charakter działania mają w tym procesie wielonienasycone kwasy omega 3, których jedynym prekursorem jest kwas alfa linolenowy (ALA). Kwas ten podany w odpowiednich ilościach jest w stanie przekształcić się w organizmie w EPA i DHA, które to maja działanie antyzakrzepowe i antynaczynioskurczowe . W ostatnich latach udowodniono rownież ze sam kwas alfa linolenowy posiada bardzo silne wlaściwości farmakologiczne niezależne od aktywności jego metabolitów EPA i DHA.
Przyczyną chorób sercowo naczyniowych jest miażdżyca naczyń tętniczych różnych regionów ciała, a jednym z najważniejszych czynników miażdzycogennych jest nieprawidłowa gospodarka tłuszczowa organizmu. Udokumentowanym działaniem kwasów omega 3 jest regulacja profilu lipidowego – obniżenie poziomu trójglicerydów i zwiększenie poziomu tak zwanego „dobrego cholesterolu” – frakcji HDL cholesterolu. W szeroko zakrojonym badaniu klinicznym (GISSI-HF), przeprowadzonym przez włoskich badaczy, przebadano w latach 2003-2005 ponad 11 tysięcy pacjentów z klinicznymi objawami chorób serca i naczyń wieńowych , potwierdzając istotny wpływ estrów etylowych kwasów omega 3 na redukcję całkowitej śmiertelności, nagłych zgonów sercowych i ponownych zawałów w badanej grupie chorych. Uważa się, że głównymi mechanizmami w jakich estry etylowe korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy jest ich działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe a przede wszystkim działanie antyarytmiczne (stabilizują błony komórkowe).
To właśnie kwas alfa linolenowy (ALA) działa przede wszystkim kardioprotekcyjnie poprzez dzialanie antyarytmiczne – wbudowując się w błony komórkowe miokardiocytów poprawia funkcjonowanie m.in. błonowych kanałów jonowych, co tłumaczy jego właściwości antyarytmiczne. ALA posiada tez wlasciwosci neuroprotekcyjne; w udarach ALA poprawia krążenie mozgowe aktywujac kanaly potasowe TREK-1. Zmniejsza nadmierna stymulacje receptorow glutaminergicznych NMDA, ktora w stanach niedokrwienia zazwyczaj prowadzi do apoptozy komorek nerwowych. Nasila rowniez dzialanie protekcyjne jonow magnesu na receptory NMDA co pozwala na „łagodniejsze przechodzenie udarów”. Pamiętajmy, że receptory NMDA sa bardzo silnie stymulowane w kazdym rodzaju chorob neurodegeneracyjnych, w hipoglikemii I padaczce. ALA pobudza też neurogenezę głównie w hipokampie poprzez ekspresje genu neurotropowego czynnika mózgowego BDNF (ang. Brain Derived Neurotrophic Factor) oraz ma wyrażne działanie przeciwdepresyjne. Kwas alfa linolenowy pobudza również synaptogeneze poprzez zwiekrzenie ekspresjii genu synaptobrewiny-2 w hipokampie i korze mozgowej. We wszystkich komórkach ALA „stabilizuje” blony mitochondrialne redukujac produkcje wolnych rodnikow w tych organellach Niedobor kwasu alfa linolenowego powoduje zaburzenia koncentracji i trudnosci w nauce. Zabuzona zostaje również synteza i wyzdzielanie neuroprzekaznikow.
Suplementacja kwasow tluszczowych omega 3, a szczegolnie kwasu alfa linolenowego staje się węc w świetle badań zdrowszą alternatywą dla oleju rybiego (tranu). ALA pochodzacy z nasion lnu, w przeciwieństwie do produktów rybich, nie jest zanieczyszczony metalami ciezkimi (rtecia i kadmem), polichlorownaymi bifenylami (silnie rakotworcze i estrogenne toksyny przemyslowe) czy dioxynami (rakotworcze pochodne). Majac tylko 3 wiazania podwojne, nie ulega tak łatwo jak EPA (5 wiazan) czy DHA (6 wiazan) utlenieniu; pamiętajmy,że w procesie utleniania powstaja zwiazki neurotoksyczne i kwasy tluszczowe typu trans.
Omegaregen przebiega w atmosferze azotu czyli warunkach beztlenowych, więc produkowany kwas ma gwarancje jakości. Duża część olejów rybich jest utleniona już na etapie produkcji co znacznie obniża ich aktywność farmakologiczną.
Omegaregen cardio zawiera też Koenzym Q10, który jest to naturalnym, rozpuszczalnym w tłuszczach chinonem. Blisko połowa z puli niezbędnego organizmowi koenzymu Q10 jest dostarczana z pokarmem. Część powstaje w komórkach w sposób naturalny, jednak po 30 roku życia następuje drastyczna redukcja syntezy wewnątrzustrojowej koenzymu Q 10. W przewlekłych chorobach serca (niewydolność, choroba niedokrwienna) wskazana jest suplementacja Koenzymu Q10 w dawkach 60 mg/dziennie i więcej.
Dodatek witaminy E w preparacie powoduje skuteczne „wymiatanie” wz organizmu wolnych rodników o działaniu mutagennym i prozapalny.
Więcej informacji: www.omegamedica.pl
Preparat należy przechowywać w lodówce i spożywać po głównych posiłkach lub w trakcie ich spożywania.
Bibliografia
- http://www.whoint/entity/healthinfo/statistic/bodgbddeathdalyestimates.xls
- Lopez A,Mathers C,Ezzati M, Jamison D, Murray C (2006) Global and regional burden of disease and risk factors,2001 systemic analysis of population health data. Lancet367:1714-1717.
Możliwość komentowania jest wyłączona.