Dlaczego tak ważna jest dla organizmu równowaga lipidowa?
Kto za nią odpowiada, czyli rola kwasów z grupy omega 3 i omega 6.
Dlaczego tak ważny jest kwas omega 6 w odpowiednich proporcjach?
Co to są dobre tłuszcze?
Nie wszystkie tłuszcze, które spożywamy są z założenia szkodliwe, przyczyniają się do otyłości, rozwoju chorób itd. Są też dobre tłuszcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, które właśnie w uzupełnieniu do tych złych tłuszczów, gwarantują prawidłową gospodarkę lipidową.
Najlepszym przykładem jest tu „zły” cholesterol. Do jego prawidłowego transportu i magazynowania potrzebne są niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (takie, jak omega 3 i 6), których organizm nie jest w stanie sam zsyntezować. To one tak naprawdę neutralizują złe działanie cholesterolu. Wykazano, że to właśnie dieta wzbogacona o te kwasy wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu frakcji LDL.
Omega 3 i omega 6 – związek prawie idealny
Połączenie kwasu alfa-linolenowy (omega 3) i kwasu linolowego (omega 6) to niezbędnik idealnej diety, zwany kiedyś witaminą F – witaminą piękna i urody. Organizm ludzki nie jest w stanie ich sam wyprodukować, dlatego źródłem kwasów omega 3 i omega 6 jest wyłącznie pożywienie. Co ciekawe, typowa dieta współczesnego mieszkańca środkowej Europy zawiera wystarczające ilości kwasów tłuszczowych z grupy omega 6 i nie wspomnianej wcześniej grupy omega 9, natomiast nie zawiera wystarczającej ilości omega 3. Dodatkowym problemem jest fakt, że te kwasy nie mogą się między sobą przekształcać, uzupełniając w ten sposób braki, często też mają przeciwstawne właściwości, np. pochodne kwasów omega 6 mogą w dużych ilościach wzmagać procesy zapalne, a pochodne kwasów omega 3 działają przeciwzapalnie. Dlatego zachowanie odpowiednich ich proporcji w diecie determinuje naszą równowagę fizjologiczną.
Rola kwasów omega 6
W odpowiednich ilościach kwasy tłuszczowe Omega 6 są bardzo wartościowe, a ich wpływ na nasz organizm doceniają przede wszystkim panie. Omega 6 stymuluje wzrost włosów i komórek skóry. Reguluje metabolizm, pomaga zachować zdrowie kości, dlatego tak cenny jest w leczeniu osteoporozy, a przede wszystkim wpływa na dobrostan żeńskiego układu rozrodczego.
Kwasy z grupy omega 6 (kwas linolowy – LA) pomocne są w leczeniu następujących chorób:
- choroby skóry
- neuropatia cukrzycowa
- dolegliwości zespołu przedmiesiączkowego i okresu menopauzy
- ADHD
- rak piersi
- nadciśnienie
- niedobór trombocytów
- upośledzona czynność serca, wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych
- osteoporoza
Ciekawe jest to, że kwasy z grupy Omega 6 występują w mleku kobiecym, stosowane przez kobiety w ciąży mają wpływ na rozwój ośrodka nerwowego płodu i zapobiegają jego niedorozwojowi umysłowemu. Niedobór kwasów omega 6 może spowodować zwiększoną podatność na infekcję i zmniejszoną odporność, natomiast ich nadmiar w stosunku do ilości kwasów omega 3 powoduje, że krew przybiera konsystencję śmietanowatą, a to w efekcie utrudnia transport tlenu przez krew do komórek i organów…
Dlatego tak ważne jest, by spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 w odpowiednich proporcjach. Właściwy stosunek kwasów Omega 6 do kwasów omega 3 to od 2:1 do 4:1. Niektórzy eksperci zalecają nawet niższe dawki kwasów Omega 6. Kwasy z grupy Omega 6 można znaleźć we wszelkiego rodzaju tłuszczach rybich, jadalnych olejach roślinnych, taki ja np. olej lniany.
Kwasy z grupy omega 6 i omega 3 w odpowiednich proporcjach stanowią podstawę BIOESTRÓW kwasów omega 3, 6, 9 stosowanych w produktach Omegaregen® Zawierają wszystko to, co najlepsze z oleju lnianego bez niezdrowych i szkodliwych substancji występujących w oleju lnianym i olejach rybich takich jak: metale ciężkie, amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa, pestycydy.
Co to są BIOESTRY kwasów omega 3, 6, 9? Dowiedz się na https://omegamedica.pl/omegaregen/czym-jest-omegaregen/
Możliwość komentowania jest wyłączona.