Życie na diecie, czyli jak to się je?
Dla niektórych dieta oznacza przysłowiowe zrzucenie kilku kilogramów ekstra w okolicy talii. Dla innych zmniejszenie porcji jedzenia lub też zastąpienie go produktami mniej kalorycznymi.
W rzeczywistości dieta to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, przejście na dietę wiąże się ze zmianą całego stylu życia. Samo słowo „dieta” pochodzi ze starogreckiego, gdzie oznaczało dosłownie i dokładnie „styl życia” – δίαιτα diaita. Taka holistyczna definicja pojęcia dieta wydaje się być najwłaściwszą.
Skoro to starożytność i historia, a nawet prehistoria stają się coraz większą inspiracją dla współczesnych, zgodnie z modną filozofią „back to the roots’, czyli „powrót do korzeni”, nic dziwnego więc, że dużą popularnością cieszą się obecnie odkrycia, nie tylko w dietetyce, nawiązujące do początków ludzkości.
Na czym polega dieta Paleo
Paleo to skrót od określenia „dieta paleolityczna” (czy inaczej – dieta pierwotna, dieta człowieka jaskiniowego, dieta myśliwych-zbieraczy). I choć pada tu słowo dieta, Paleo to bardziej styl życia niż dieta w ścisłym tego słowa znaczeniu. Głównym założeniem diety Paleo jest przyjęcie takich nawyków żywnościowych, jakie mieli nasi przodkowie przed przejściem do osiadłego trybu życia, a zatem przed tym, jak zboża stały się podstawą piramidy żywieniowej człowieka.
Piramida żywieniowa człowieka Paleo
Myśliwi-zbieracze (czyli ci nasi przodkowie, do których w tym przypadku nawiązujemy) opierali swoją dietę na tym, co udało im się upolować lub zebrać. Nie uprawiali zbóż i roślin strączkowych, nie hodowali też bydła, od którego można by uzyskać mleko. Nie znali też, oczywiście, rafinowanego cukru czy rafinowanej soli. Ten pierwotnie naturalny sposób żywienia zmieniła dopiero rewolucja neolityczna mająca miejsce ok. 10000-4000 p.n.e. czyli co najmniej 150 tysięcy lat od powstania gatunku homo sapiens.
Co powinien jeść człowiek paleolityczny czyli taki, który stosuje dietę Paleo?
- mięso
- ryby i owoce morza
- owoce
- warzywa
- orzechy
- zioła i przyprawy
- miód
- naturalne tłuszcze
Czego powinien unikać:
- mleka i produktów mlecznych
- zbóż w każdej postaci
- roślin strączkowych
- ziemniaków i innych warzyw wysokoskrobiowych
- przetworzonego cukru
Według podstawowej teorii diety Paleo jesteśmy genetycznie przystosowani do jedzenia tego, co jadły plemiona łowców-zbieraczy – czyli głównie mięsa. Ludzki genom nie zmienił się od czasów rewolucji neolitycznej w tak dużym stopniu, w jakim zmieniła się dieta. Organizm ludzki nie zdążył zaadoptować się do opierania żywienia na zbożach, co doprowadziło do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy – przede wszystkim – otyłość. Współcześni dietetycy coraz częściej przyczyn rosnącej otyłości dopatrują się w zbyt wysokim udziale węglowodanów w diecie (tzn. rafinowanego cukru i zbóż). Dieta Paleo pozwala ograniczyć ryzyko występowania tych chorób. Książka „Dieta Paleo” napisana przez Lorena Cordaina, profesora Departamentu Zdrowia i Nauki o Ćwiczeniach Uniwersytetu stanowego Colorado jest dla wyznawców diety Paleo prawdziwą biblią. Autor twierdzi, że to jedyna dieta, która wpisuje się w nasze geny i była stosowana z powodzeniem przez 2,5 miliona lat, a dopiero jej zmiana spowodowana przez rozwój rolnictwa doprowadziła do pogorszenia się naszego zdrowia i witalności.
Korzyści ze stosowania diety Paleo:
- Spadek wagi, czyli to, na czym osobom rozpoczynającym jakąkolwiek dietę początkowo najbardziej zależy. To dieta nisko lub średniowęglowodanowa, średniobiałkowa i wysokotłuszczowa. Pozwala na utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym braku obciążenia nerek jak w dietach wysokobiałkowych (jak np. w diecie Dukana)
- Przyrost tkanki mięśniowej. Paleo jest doskonałą dietą dla osób aktywnie uprawiających sport, czyli takich, jakimi byli nasi praojcowie „myśliwi-zbieracze”
- Wzrost poziomu energii. Dieta Paleo jest dietą wysokoenergetyczną i obfitującą w składniki odżywcze. Odpowiednio wprowadzana, daje chęć do życia i energię
- Sytość. Jest wyjątkiem wśród diet, gdyż nie ogranicza w żaden sposób ilości spożywanego jedzenia. Paleo to bardziej styl życia
- Stabilizacja poziomu cukru we krwi. Niski ładunek glikemiczny spożywanych produktów i duża ilość dobrego tłuszczu w diecie zapobiegają skokom poziomu cukru we krwi i gwarantują jego stabilizację przy dłuższym czasie stosowania się do zaleceń żywieniowych Paleo.
- Redukcja problemów trawiennych. Dieta składająca się z produktów naturalnych, ubogich w cukier, sprzyja stabilizacji układu pokarmowego.
- Ograniczenie alergii pokarmowych poprzez wykluczenie głównych alergenów pokarmowych, takich jak gluten czy produkty mleczne
- Poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci, dzięki dostarczeniu odpowiedniej ilości składników odżywczych.
- Brak napadów głodu. Stabilizacja poziomu cukru we krwi gwarantuje brak napadów wilczego apetytu.
- poprawa procesów myślenia. Mózg potrzebuje tłuszczu, których źródła (takie jak orzechy, oliwki, mięso zwierząt) stanowią podstawę diety Paleo. Diety niskokaloryczne takiej ilości tłuszczu nie zapewniają.
Tłuszcze w diecie Paleo
Nie każdy z nas jest przekonany do tego, by codziennie jeść mięso. Czy to ze względów ideologicznych, czy też z obawy o to, że mięso może być ciężkostrawne. Dieta Paleo nie zmusza nikogo, by nieustannie jadł to samo. Tłuszcz w diecie Paleo oznacza zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 pojawiające się w zielonych warzywach liściastych, orzechach włoskich, czy też olejach pochodzenia roślinnego.
Dziś istnieje już najzdrowsza, naturalna alternatywa dla tradycyjnych tłuszczy. Są nią BIOESTRY KWASÓW OMEGA 3, 6, 9 (ALA).
W wyniku zastosowania innowacyjnej, naturalnej metody pozbawiania oleju lnianego szkodliwych i niezdrowych substancji uzyskaliśmy najczystszą formę BIOESTRÓW kwasów omega 3, 6, 9 (ALA).
BIOESTRY kwasów omega 3, 6, 9 (ALA) to wszystko, co najlepsze z oleju lnianego bez niezdrowych, szkodliwych i trujących substancji występujących w oleju lnianym i olejach rybich takich jak: metale ciężkie, amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa czy też pestycydy.
Przyszłość diety Paleo
Mimo zaledwie trzech lat od pojawienia się książki „Dieta Paleo”, ten kontrowersyjny dla wielu i prosty zarazem w doborze składników sposób żywienia, zyskał tyle samo zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Będąc w opozycji do współczesnych trendów w dietetyce (diety wegańskie i wegetariańskie), dieta Paleo zdobyła od razu dużą popularność i rozgłos. Czy sposób życia prehistorycznych myśliwych sprawdzi się w XXI wieku? Czas pokaże…
Możliwość komentowania jest wyłączona.