To, że układ krążenia ma dla nas zbawienne znaczenie, każdy doskonale rozumie. Niestety, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że układ krążenia nie jest zwykłym systemem “rur” doprowadzających krew i tlen do naszych komórek. Wewnętrzna ściana naczyń tzw. śródbłonek naczyniowy, która ma bezpośredni kontakt z krwią to prawdziwy cud natury.
Jeżeli mielibyśmy pokryć duże mieszkanie 5 pokojowe komórkami endotelium to musielibyśmy pokryć 10 takich mieszkań, co dałoby nam powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Odkurzmy teraz ten bałagan specjalnym odkurzaczem to po zakończonej pracy zbierzemy 1kg czystej masy komórek śródbłonka, które są niewidoczne dla ludzkiego oka i mają wielkość bakterii. Jednak to nie rozmiary śródbłonka naczyń są dla nas najważniejsze. Nas najbardziej interesuje fakt, że to śródbłonek decyduje o naszym zdrowiu. Kiedy mówimy jak dbać o nasz układ krążenia, mamy na myśli to jak dbać o nasz śródbłonek naczyń.
Dlaczego śródbłonek naczyń jest tak dla nas ważny?
To właśnie śródbłonek naczyń decyduje o tym:
- czy krew w naszych naczyniach będzie płynąć swobodnie czy podczas najbliższych 15 minut dostaniemy zakrzepu krwi i w konsekwencji zawału serca lub udaru mózgu
- czy staniemy się ofiarami wysokiego ciśnienia krwi
- jak długo panowie będą cieszyć się swoimi możliwościami seksualnymi
- a nawet o tym na jakim poziomie utrzymuje się nasz potencjał mentalny
W jaki sposób śródbłonek naczyń wywiera tak ogromny wpływ na nasz organizm?
Proszę pamiętać, że w naszych organizmach nie ma zakamarków, do których nie dociera krew. Jeżeli do wszystkich naszych komórek dociera krew, to w tych obszarach śródbłonek musi mieć coś do powiedzenia. Tam gdzie są naczynia w naszym organizmie, tam również śródbłonek ma istotne znaczenie.
Wszyscy jesteśmy świadomi cudu okresu dojrzewania. Mała dziewczynka staje się piękną kobietą z wyraźnie zaznaczonymi kobiecymi wdziękami. Chłopczyk natomiast staje się wysokim przystojnym mężczyznom z niskim głosem i bujnym zarostem.
Organy płciowe, które są odpowiedzialne za tak niesamowite zmiany w okresie dojrzewania i wydzielają znane wszystkim hormony płciowe, nie są nawet w połowie tak aktywne jak śródbłonek naczyń.
Niestety pozytywów działania śródbłonka nie odczuwamy na co dzień. Wyraźne i to negatywne efekty widać dopiero kiedy następują zaburzenia pracy czyli funkcji śródbłonka naczyń.
Zawały, udary mózgu, demencje, nadciśnienie tętnicze czy to skutki nieprawidłowej funkcji śródbłonka naczyń.
Śródbłonek to niesamowity narząd, o który musimy dbać każdego dnia.
Jak dbać o układ krwionośny?
10 zasad jak dbać o zdrowy śródbłonek naczyń – układ krążenia.
- Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku 40 lat i powyżej 40 lat nie ignoruj zaburzeń erekcji niezwiązanych ze stresem psychicznym. Męski narząd zależy bowiem w dużym stopniu od prawidłowej funkcji śródbłonka naczyń czyli prawidłowego krążenia krwi. Pierwsze, wczesne objawy zaburzeń krążenia mogą właśnie dawać objawy zaburzeń erekcji u mężczyzn.
- Unikajmy palenia papierosów. Dym tytoniowy i około 300 substancji w nim zawartych mają bardzo, ale to bardzo negatywny wpływ na układ krążenia. Dochodzi do dramatycznego zwiększenia krzepliwości krwi i sztywności naczyń. Wszyscy mówią o działaniu rakotwórczym palenia papierosów, ale nie bardzo mówi się o wpływie palenia papierosów na układ krążenia.
- Cukry proste i pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym nie są dla nas korzystne i dlatego organizm powinien się ich pozbywać. Powodują one podwyższony poziom cukru we krwi. To właśnie podwyższony poziom cukru zajmuje pierwszą pozycję na liście czynników negatywnie wpływających na pracę śródbłonka naczyń. Powikłania nieleczonej, a nawet leczonej cukrzycy są ściśle związane z zaburzeniami krążenia w takich narządach jak nerki, mózg, nerw wzrokowy. Nie umieramy z powodu wysokiego poziomu cukru, ale z powikłań zaburzonego krążenia spowodowanego cukrzycą.
- Jeżeli jesteś kobietą biorącą tabletki antykoncepcyjne, zwracaj szczególną uwagę na kondycję Twojego śródbłonka i wspieraj go dietą oraz wysiłkiem fizycznym (patrz kolejne zasady). Jeżeli bierzesz tabletki antykoncepcyjne i palisz papierosy to definitywnie rzuć palenie, ponieważ Twoje krążenie jest silnie nadwyrężone i śródbłonek produkuje substancje prozakrzepowe.
- Zrzuć nadmierne kilogramy. Tkanka tłuszczowa jest równie aktywna metabolicznie jak śródbłonek naczyń. Tkanka tłuszczowa wydziela do krwi substancje prozapalne i zaburza pracę śródbłonka.
- Unikaj tłuszczu nasyconego, szczególnie zawartego w mięsie i mleku. Tłuszcz mleczny i mięsny silnie hamują prawidłową pracę śródbłonka czyli układu krążenia.
- Spożywaj duże ilości świeżych warzyw, gotowanych na parze lub tylko lekko zagotowanych przez parę minut w małej ilości wody. Najlepsze dla układu krążenia są kalafior, brokuły, pomidory, dynia, brukselki.
- Włącz do swojej diety takie produkty jak: zielona herbata, gorzkie kakao, wino czerwone, maliny, truskawki, suszone śliwki, morele czy rodzynki. Produkty te bogate są w flawonoidy, substancje nadające kolor, ale również wyjątkowo wspierające nasz układ krążenia.
- Pokochaj przyprawy takie jak pieprz, chilli, rozmaryn, bazylia czy tumeryk (turmeric (rozumiem, że o to autorowi chodziło) to w języku polskim szafran indyjski, ostrzyż lub kurkuma. Co jest tu najbliższe prawdy?) Przyprawy te pomagają naszym naczyniom funkcjonować tak jak trzeba. Nie zapomnijmy o takich cudach natury i odporności jak: czosnek i cebula.
- Zaprzyjaźnij się z kwasami tłuszczowymi omega-3, a najlepiej z najbardziej aktywną formą omega-3 czyli bioestrami. Bioestry wykazują kompleksowe działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a śródbłonek więc i nasze naczynia bardzo nie lubią stanu zapalnego i wolnych rodników. Stan zapalny i nadmiar wolnych rodników uszkadzają śródbłonek i nasze naczynia krwionośne.
Śródbłonek jest obecny w każdym zakątku naszego ciała i decyduje o naszym zdrowiu. Jeżeli zadbasz o niego to w nagrodę będziesz mógł cieszyć się długim i szczęśliwym życiem.
Możliwość komentowania jest wyłączona.