Ewolucja działa powoli, dostosowuje żywe organizmy do zmiany warunków przez okresy mierzone w setkach tysięcy lat. Ludzkość nie dała ewolucji szans na zadziałanie narzucając ekstremalnie wysokie tempo zmian związanych miedzy innymi z trybem życia, zanieczyszczeniem środowiska i zmianami w diecie. Bez aktywnych działań podejmowanych przez każdego człowieka nie da się zaradzić ich skutkom. Chcąc być zdrowym trzeba próbować.
Środowisko, w którym żyjemy
Ze względu na kwestie obiektywne nie każdy może przenieść się w mało zanieczyszczone rejony świata lub nawet tylko zrezygnować z pracy w otoczeniu, które źle wpływa na zdrowie. Od czasów rewolucji przemysłowej nauka i technika rozwijają się w coraz szybszym tempie. Nie pozostaje to bez wpływu na środowisko, w którym żyjemy. Pijemy wodę o innym składzie niż nasi przodkowie. Oddychamy powietrzem, które w wielu przypadkach nie nadaje się do tego celu. Zawarte w nim trujące i rakotwórcze substancje dostarczane regularnie, bo przez 24 godziny na dobę, oraz przez wiele lat czynią w ludzkich organizmach spustoszenie. Ze względu na ocieplenie klimatu, wzrost popytu na komfort oraz zmianę specyfiki pracy ludzi coraz więcej ludzi pracuje w pomieszczeniach klimatyzowanych, które nie zawsze są odpowiednio wietrzone, często klimatyzacja nie jest wolna od grzybów. Ze względu na zbyt niską temperaturę ludzie przebywających w klimatyzowanych przestrzeniach są permanentnie przeziębieni. Na zewnątrz powietrze truje, we wnętrzach nie jest lepiej.
Biorąc pod uwagę szczególnie fakt zanieczyszczenia powietrza, dobrze jest jak najczęściej wybierać się w miejsca, w których jest ono czystsze. Idealnie jest pojechać nad morze, w góry lub w mało uprzemysłowione rejony porośnięte lasami. Połączenie obecności w takich okolicach z ruchem na świeżym powietrzu daje przynajmniej namiastkę tego, czego potrzebuje nasz organizm, aby się natlenić.
Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach od rana do wieczora powoduje, że nie mamy wystarczającego kontaktu ze światłem słonecznym, które ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki niemu organizm może dokonywać biosyntezy witaminy D w skórze i w ten sposób zaspokoić niemal 100% zapotrzebowania na tę istotną szczególnie dla kośćca witaminę. Niemniej istotne jest wystawianie ciała na słońce ze względu na zdrowie skóry oraz dobre samopoczucie psychiczne. Nawet robienie sobie przerw w pracy i wychodzenie na słońce może dać efekt w postaci podniesienia poziomu witaminy D w organizmie oraz poprawy nastroju.
Ograniczanie przebywania w pomieszczeniach, w których z racji obecności wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną, człowiek narażony jest na stały kontakt z polem magnetycznym także jest wskazane. Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach powinny wymagać od pracodawcy regularnego czyszczenia wentylacji i urządzeń klimatyzacyjnych. Jeśli to możliwe, to trzeba przynajmniej rano wietrzyć pomieszczenia.
Stres
Model funkcjonowania człowieka – zwłaszcza w dużych miastach – związany jest z ciągłym pośpiechem i stresem. Ten stan staje się permanentny i uzależniamy się od niego. Swego rodzaju wyścig trwa nawet gdy nie pracujemy. Przez to nie potrafimy odpoczywać. Łatwiej jest sobie uświadomić, że stres oraz ciągła gonitwa do niczego dobrego nie prowadzą, niż faktycznie coś z tym zrobić. Oczywiście dobra organizacja czasu, koncentracja na rzeczywistych priorytetach i mierzenie sił na zamiary mogą poprawić sytuację.
Niemniej nie każdy może sobie pozwolić na zmianę pracy na mniej stresującą lub tak przeorganizować swoje życie, aby się zdystansować do powszechnego wyścigu. Poza tym skoro wszyscy biegną, to trudno nam jest spokojnie iść. Przeważnie udaje się to, gdy jest już za późno, gdy organizm odmawia posłuszeństwa.
Aby przynajmniej ograniczyć skutki stresującego i zbyt intensywnego trybu życia warto poszukać aktywności, które posłużą jako odskocznia i pozwolą odreagować. Dla osób lubiących ruch idealny będzie sport w natężeniu i formie dostosowanej do możliwości fizycznych. Namiastką ucieczki przed stresem może być inna pasja o charakterze nieangażującym ruchowo.
Tak czy inaczej możliwość zatrzymania się, odpoczynku od codziennej rutyny stanowi ważny czynnik równoważący skutki stresu i pośpiechu. Pomocne może okazać się także korzystanie z masaży i picie melisy. Takie proste, a skuteczne.
Dieta
Sposób odżywiania się jest jednym z kluczowych elementów dbania o zdrowie. W kontekście życia w skażonym środowisku, w stresie i w pośpiechu, aż się prosi, aby przynajmniej w kwestii diety ulżyć organizmowi, który musi sobie radzić z innymi obciążeniami. Niestety współczesny człowiek swoim jadłospisem sam sobie szkodzi. Spożywamy produkty wysoko przetworzone, zawierające mnóstwo substancji chemicznych, cukru i niezawierające tego, co dla organizmu konieczne. Na diety – przeważnie wcale niedobre dla nas, ale dające efekty doraźne – decydujemy się tylko raz na jakiś czas. Zapomnieliśmy, że w żywieniu liczy się regularność, umiar, konsekwencja, urozmaicenie oraz to, że w spożywanym jedzeniu znajdują się wszystkie substancje, których organizm potrzebuje, ale nie jest w stanie przyswoić skądinąd, niż z pokarmu.
Istotną kwestią jest, związane ze stresem i łakomstwem, jedzenie zbyt dużo. Nie dostosowujemy również jadłospisu do pory roku i swojego wieku. Zapominamy, że im jesteśmy starsi, tym organizm słabiej metabolizuje przyjęte pokarmy. W lecie zamiast jeść owoce i warzywa decydujemy się na schabowego z frytkami. Stosujemy do smażenia tłuszcze roślinne, których stosunkowo niska temperatura spalania powoduje, że przygotowane na nich potrawy, są bardzo niezdrowe. Nie zwracamy także uwagi na to, co zawierają pokarmy, które jemy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co powinny zawierać i co naszemu organizmowi jest potrzebne.
Jedynymi sposobami na zmianę tej sytuacji jest jedzenie mniej i częściej, drastyczne ograniczenie spożywania słodyczy i używek, ograniczenie co do ilości i asortymentu jedzenia nabiału, zarzucenie smażenia, wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw i owoców w formie surowej lub gotowanej oraz spożywanie więcej tłuszczy roślinnych w stosunku do zwierzęcych.
Ważne jest także zadbanie o jakość jedzenia i wybieranie tego pochodzącego z upraw i hodowli o nieprzemysłowym charakterze. To jednak nie wystarczy, bo trudno oczekiwać, że przeciętnej osobie uda się idealnie zbilansować dietę pod kątem zawartych substancji oraz jakości produktów.
Rozwiązaniem pozwalającym przywrócić równowagę obecności niezbędnych substancji w organizmie jest mądra suplementacja witaminami, kwasami tłuszczowymi i pierwiastkami takimi, jak magnez, cynk czy potas.
Kwasy tłuszczowe są tu wyjątkowo istotnym elementem oraz ciekawym przykładem. Otóż od czasu, gdy zwierzęta przestały się paść na łąkach powoli dojrzewając do uboju ich mięso przestało w zasadzie zawierać niezbędne dla człowieka kwasy omega 3. Aby sprostać wymaganiom rynku hodowcy muszą utuczyć zwierzę jak najszybciej używając do tego odpowiednio spreparowanej pasz zawierającej antybiotyki i hormony wzrostu. Organizm zwierzęcia nie ma skąd czerpać substancji, które pozwolą wytworzyć wartościowe substancje. Współczesna dieta dostarcza nam wielokrotnie zbyt dużo kwasów tłuszczowych omega 6 w stosunku do kwasów omega 3. Nie mając więc innego wyjścia musimy wyrównywać niedobór omega 3 poprzez suplementację.
Bezczynność
Współczesny człowiek jest przekonany, że nie robienie niczego czy leżenie przed telewizorem jest odpoczynkiem. Z takim poglądem można zgodzić się tylko w jednym wypadku: jeśli mówimy o odpoczynku po wysiłku fizycznym sportowca czy pracownika fizycznego i to w przypadku, gdy taka forma wypoczynku jest uzupełnieniem relaksu w postaci rozciągania, delikatnego spaceru, pływania w basenie, odnowy biologicznej, masaży itd. W przypadku większości osób mamy jednak do czynienia z pozbawionym ruchu odpoczynkiem po pozbawionej ruchu pracy. Dla organizmu i samopoczucia jest to zabójcze.
Organizm potrzebuje treningu. Nie da się zbudować kondycji nie podejmując aktywności fizycznej. Ruch przy okazji pozwala odreagować stres. Najmniej intensywny trening ciała dla mózgu stanowi chwilę, w której może on odpocząć. Wiele osób słysząc o treningu uzasadnia jego brak niedostatkiem czasu, energii lub pieniędzy. Prawda jest taka, że wystarczy intensywnie spacerować. Nie kosztuje to nic, nie zabiera dużo czasu i samo w sobie generuje energię, a nie ją odbiera. Wystarczy 3 razy w tygodniu na 30 minut maszerując lub poprzez dowolną aktywność fizyczną doprowadzić swoje tętno do poziomu 130 uderzeń na minutę. Gdy kondycja nie pozwala można na początku ćwiczyć krócej i mniej intensywnie. Najważniejsze, aby robić to regularnie i z ruchu na świeżym powietrzu uczynić nawyk zastępujący bierność i często towarzyszące jej podjadanie.
Sen
Niektórzy mówią, że wyśpią się na emeryturze. Prawda jest taka, że bez regularnego i w miarę długiego snu wielu z nich emerytury nie dożyje, a jeśli już, to te najdłuższe wakacje w życiu przeżyją w słabej kondycji. Sen jest lekarstwem. Dlatego jedną z najokrutniejszych i odbijających się na zdrowiu fizycznym i psychicznym człowieka tortur jest odebranie możliwości snu. Codzienny kilkugodzinny sen pozwala organizmowi na regenerację i odpoczynek, daje siłę do funkcjonowania.
Poza czasem na sen ważne jest stworzenie sobie dobrych do niego warunków. Dużo lepiej się śpi i odpoczywa w wywietrzonym pomieszczeniu o temperaturze nieco poniżej pokojowej oraz na wygodnym łóżku i poduszce. Dla niektórych sposobem na przywrócenie sobie energii podczas dnia jest krótka 15-20 minutowa drzemka. Taką opcję także watro wypróbować, jeśli odczuwa się zmęczenie, a jest zdecydowanie za wcześnie na pójście spać.
Choroby naszej cywilizacji
Lista schorzeń charakterystycznych dla naszej cywilizacji wydłuża się stale. Do chorób nowotworowych, tych związanych z układem krążenia, dolegliwościami dotyczącymi zapaleń i układu kostnego dochodzą schorzenia takie, jak choroba Alzheimera, ADHD czy depresja. Nie jest to przypadek. Wszystkie one wynikają z niedoborów tego, co potrzebne i nadmiarów tego, co szkodliwe. Zadbanie o równowagę w kontekście wcześniej opisanych kwestii środowiska, w którym żyjemy, potrzeby odpoczynku i ruchu oraz prawidłowej diety i mądrej suplementacji zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych, a w razie zapadnięcia na nie zwiększa szanse wyleczenia lub przynajmniej ograniczenia objawów.
Organizm człowieka jest złożony, potrzebuje stworzenia odpowiednich warunków, aby mógł dobrze funkcjonować. Współczesny styl życia działa na niego destrukcyjnie. Nie ma innego wyjścia – trzeba ograniczać wpływ negatywnych czynników i starać się poprzez ruch na świeżym powietrzu, odpowiednią dietę, suplementację oraz bardziej uregulowany tryb życia (mniej stresu i więcej snu) wpływać na poprawę zdrowia.
Możliwość komentowania jest wyłączona.