Uzyskiwanie z oleju lnianego bioestrów etylowych wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega pozwala zachować to, co w nich najlepsze dzięki wyeliminowaniu szkodliwych substancji występujących w lnie oraz stworzyć substancję zapewniającą wysoki poziom przyswajalności kwasów omega 3, 6 i 9 będącą znakomitą bazą do tworzenia bardziej złożonych preparatów.
Czystość
Jeśli za wyznacznik czystości substancji uznamy fakt dopuszczenia jej nie tylko do spożycia w diecie, ale także jako składnika produktów farmaceutycznych, to warto podkreślić, że estry etylowe kwasów tłuszczowych omega 3 są jedyną postacią chemiczną tych kwasów dopuszczoną do obrotu na rynku farmaceutycznym. Jednym z najlepszych i łatwo dostępnym w Polsce źródłem kwasów omega 3 w optymalnej proporcji do kwasów omega 6 jest olej lniany. W procesie bioestryfikacji (estryfikacji bez użycia substancji syntetycznych) jest on pozbawiany zanieczyszczeń oraz charakterystycznych dla lnu substancji trujących, które są tej roślinie potrzebne do przetrwania z roku na rok. W lnie, a zatem także w oleju lnianym, występują substancje, które spożywane regularnie przez dłuższy czas są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zaliczana do grupy cjanohydryn amigdalina oraz linamaryna. W wyniku rozpadu amigdaliny powstaje cyjanek (w większej dawce niebezpieczna, a nawet śmiertelna trucizna), który jest szczególnie niebezpieczny przy jednoczesnym spożywaniu witaminy C, co bywa intensywnie i w dużych dawkach stosowane na przykład w walce z nowotworami (przyjmowanie doustne i tzw. wlewy). Z kolei z linamaryny w określonych warunkach może uwolnić się trujący cyjanowodór znany także pod nazwą kwasu pruskiego. Obie substancje w pewnym stężeniu znajdują się w oleju lnianym tłoczonym na zimno. Ta technologia jest jedyną pozwalającą zachować prozdrowotne składniki zawarte w ziarnach lnu. Poddanie ich wysokiej temperaturze eliminuje zarówno substancje zdrowe, jak i te które można określić delikatnie jako anty-odżywcze. Dlatego do wytwarzania bioestrów kwasów omega używany jest olej lniany tłoczony na zimno.
Zachowanie tego, co najwartościowsze
Estryfikacja nie tylko pozwala na wyeliminowanie wszelkich wad oleju lnianego, ale także zachowanie jego niezaprzeczalnych właściwości zdrowotnych. Wspomniany proces zapewnia pozostawienie w finalnym produkcie zarówno kwasów omega 3, 6 i 9, które zawarte są w ziarnach lnu. Uzyskane w ten sposób bioestry etylowe kwasów tłuszczowych:
- kwas alfalinolenowy (ALA) z grupy omega 3 – jedyny Niezbędny Wielonasycony Kwas Tłuszczowy omega 3, z którego organizm syntezuje DHA i EPA czyli pozostałe kwasy omega 3,
- kwas oleinowy (OA) z grupy omega 9,
- kwas linolowy (LA) z grupy omega 6.
Bioestry wymienionych wyżej kwasów omega powstają w atmosferze beztlenowej przy wykorzystaniu gazu obojętnego (nie wchodzącego w reakcje z innymi substancjami), jakim jest azot. To pozwala uniknąć utlenienia się uzyskanego produktu, a dzięki temu nie tylko utraty jego zdrowotnych właściwości, ale także przedłużenia trwałości. Zapakowany w specjalną butelkę z ciemnego szkła preparat nie jełczeje. W celu zachowania jego właściwości przed otwarciem nie musi być przechowywany w lodówce, a także transportowany w tzw. chłodnym łańcuchu (przewożenie z miejsca produkcji do punktu sprzedaży w warunkach chłodniczych i przechowywanie w lodówce w aptece lub sklepie). Obecność azotu w opakowaniu detalicznym wydłuża okres utrzymania wszelkich walorów suplementu dzięki „zablokowaniu” dostępu tlenu do płynnego preparatu.
Łatwość łączenia z innymi substancjami
Kwasy tłuszczowe pod postacią estrów stanowią znakomitą bazę do tworzenia specjalistycznych, a nawet skierowanych na potrzeby konkretnego pacjenta preparatów. Wszelkie substancje rozpuszczalne w tłuszczach doskonale połączą się z estrami kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 tworząc kompleksowo działający specyfik. Wśród produktów Omegaregen® znaleźć można takie, które dzięki zawartości dodatków doskonale spełniają potrzeby osób chcących zadbać o:
- zdrowie serce i układu krążenia (Omegaregen® cardio) zawierający poza estrami kwasów omega także koenzym Q10 oraz witaminę E,
- wygląd i zdrowie skóry (Omegaregen® skin care), który oprócz estrów kwasów omega zawiera również koenzym Q10, witaminy A, D oraz E.
Łatwo można sobie wyobrazić inne dodatki (np. witamina K), które dzięki rozpuszczeniu ich w bioestrach kwasów tłuszczowych będą tworzyć panaceum na rozmaite dolegliwości, tak w formie suplementacji, jak i pełniące funkcje lecznicze w przypadku osób dotkniętych różnymi schorzeniami.
Preparaty Omegaregen®
Produkty FLC Pharma bazujące na biosetrach kwasów tłuszczowych omega, a w zasadzie będące bioestrami, poza czystością i efektywnym połączniem z koenzymem Q10 i witaminami oferują szereg korzyści bardzo istotnych z punktu widzenia prewencji i leczenia:
- proporcje kwasów omega 3 do omega 6 w preparacie są w kontekście potrzeb współczesnego człowieka idealne,
- preparaty nie są wzbogacane o konserwanty (nie jest to potrzebne),
- preparaty nie powodują konfliktu z innymi lekami,
- kwasy omega i inne substancje zawarte w preparatach są łatwo przyswajalne.
Osoby świadomie dbające od zdrowie swoje i swoich bliskich dzięki bioestrom kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 uzyskują dostęp do preparatów skutecznie pomagających w terapii i zapobieganiu schorzeniom układu krwionośnego (z zawałem i udarem mózgu włącznie), nowotworom oraz chorobom związanym z funkcjonowaniem mózgu (m. in. choroba Alzheimera, ADHD, depresja itd.). W szczególny sposób warto postrzegać bioestry kwasów omega jako suplement, który przyjmowany regularnie niesie ze sobą same korzyści dla zdrowia człowieka i może pomóc zapobiec wielu dolegliwościom lub opóźnić ich pojawienie się.
Istotnym z punktu widzenia kontroli jakości i zapewnienia nabywcom najwyższej klasy preparatów jest fakt, że cały proces odbywa się w Polsce. Olej lniany uzyskiwany jest w tłoczni położonej blisko upraw oraz niedaleko od wrocławskiego laboratorium FLC Pharma, gdzie powstaje finalny produkt. To powoduje, że proces odbywa się szybko, a co za tym idzie jakikolwiek kontakt oleju z tlenem jest minimalizowany. Warto dodać, że uzyskiwanie estrów z olejów roślinnych nie jest niczym unikalnym na świecie. Nie dotyczy to jednak oleju lnianego, który przetwarzany jest opatentowaną metodą na bioestry prawdopodobnie tylko przez FLC Pharma.
Możliwość komentowania jest wyłączona.