Estry etylowe kwasów tłuszczowych omega 3,6,9 z lnu jako innowacyjne składniki nutrikosmetyków – kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9 należą do rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych odgrywających szczególną rolę w dermatologii. Kwasy te wpływają bardzo korzystnie na wygląd i funkcje naszej skóry, dzięki czemu stosowane są w nutrikosmetykach. Kwasy tłuszczowe omega 6 (kwas linolowy) nasilają syntezę lipidów z grupy ceramidów, które wpływają na jędrność i nawodnienie głębokich warstw skóry. W efekcie nasza skóra jest bardziej jędrna sprężysta i nawodniona. Niestety kwasy tłuszczowe omega-6 jak również sam ceramid nasilają procesy zapalne w naszym organizmie i dokładnie ten sam efekt zachodzi w komórkach naszej skóry. W efekcie skóra, która wygląda jędrnie i sprężyście jest jednak narażona na czynniki uszkadzające warstwy naskórka i skóry głębokiej. Szczególnie czynniki prozapalne wykazują negatywny wpływ. W takim wypadku dochodzi do:
- zwiększonego starzenia skóry (zwiększenie zmarszczek i przebarwień na skórze, skóra staje się sucha) pod wpływem światła słonecznego. W procesie tym promieniowanie nadfioletowe już po parominutowej ekspozycji na silne światło słoneczne aktywuje stan zapalny w skórze, co zostało potwierdzone badaniami zmiany ekspresji genów w warstwach skóry. W procesach tych dochodzi do aktywacji enzymów zapalnych (metaloproteinazy), niszczących “rusztowanie” skóry i usieciowanie kolagenu, co bezpośrednio prowadzi do zmarszczek.
- pod wpływem promieniowania nadfioletowego dochodzi do generacji wolnych rodników w głębokich warstwach skóry i do utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. peroksydacja lipidów) w procesach tych dochodzi do zaburzenia syntezy melaniny – barwnika skóry. Wizualnie objawia się to odbarwieniami i przebarwieniami skóry. W procesach tych dochodzi również do obumierania komórek skóry właściwej czyli tzw. apoptozy (biologiczne samobójstwo komórkowe)
- zwiększonej tendencji do atopii pod wpływem ekspozycji na alergeny.
- stan zapalny aktywowany głównie poprzez światło słoneczne, ale również inne czynniki zapalne (np. zachodnia dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-6, tłuszcz nasycony i uboga w przeciwutleniacze) indukuje tzw. “zmęczenie zapalne” czyli senescencje fibroblastów – komórek sytnezujących kolagen, elastyne inne białka “przeciwzmarszczkowe”. Zjawisko to odpowiedzialne jest za starzenie się skóry.
W powyższych procesach biorą udział metabolity kwasy tłuszczowe omega-6, ich metabolity i ceramid. Dlatego tak ważne jest aby dostarczać po podaniu doustnym jak również na skórę kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują szeroko pojęte właściwości przeciwzapalne i przeciw-apoptotyczne czyli hamujące śmierć komórek skóry właściwej. Kwasy tłuszczowe omega-3 okazały się molekularnymi hamulcami bezpieczeństwa, kontrolującymi w naszych organizmach stan zapalny i procesy prowadzące do biologicznej śmierci komórkowej. To właśnie kwasy tłuszczowe omega-3 wygaszają stan zapalny i apoptozę i poprzez takie działanie mają coraz silniejszą pozycję w prewencji chorób przewlekłych takich jak cukrzyca czy nawet choroba Alzheimera, w której negatywną rolę odgrywają ceramid i nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują podobne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe (hamujące apoptozę) po podaniu na skórę. Powyższe procesy są bezpośrednio kontrolowane i hamowane właśnie przez kwasy tłuszczowe omega-3. Skóra wzbogacona w kwasy tłuszczowe omega-3:
- jest w stanie dużo dłużej “wytrzymać” na promieniowaniu słonecznym bez wyraźnych objawów zarumienienia, co jest znakiem stanu zapalnego (oparzenie słoneczne).
- skóra bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 wolniej się starzeje. Jak wiemy procesy starzenia skóry mają również podłoże zapalne.
- komórki fibroblastów syntezujące kolagen w skórze bogatej w kwasy omega-3 pracują bardziej wydajnie i nie ulegają zmęczeniu czyli senescencji.
- również skóra bogata w kwasy omega-3 wykazuje mniejsze tendencje do tzw. atopii czyli do stanów zapalnych skóry (dermatozy)
Szczególnie korzystna formą do podania na skórę jest kwas alfa-linolenowy z lnu. Jest to “najmniejszy” kwas tłuszczowy omega – 3 z rodziny tych kwasów i najtrwalszy zarazem. Właśnie budowa cząsteczki tego kwasu ma kluczowe znaczenie dla odżywiania skóry. Kwas tłuszczowy omega-9 czyli kwas oleinowy również wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające pełniąc formę tzw. bufora (regulatora) procesów peroksydacji lipidów w skórze właściwej. Wymienione wyżej nienasycone kwasy tłuszczowe, aby były w 100 procentach aktywne biologiczne muszą mieć zachowane wszystkie wiązania podwójne. Niestety właśnie takie wiązania podwójne predysponują nienasycone kwasy tłuszczowe do reakcji z tlenem czyli procesów jełczenia. Produkty powstałe w takich reakcjach mają negatywny wpływ na jakość i procesy fizjologiczne naszej skóry, uwrażliwiając ją na czynniki szkodliwe i zapalne. Właśnie z tego powodu jakość nienasyconych kwasów tłuszczowych ma kluczowe znaczenie dla kondycji naszej skóry. Aby zachować wiązania podwójne w nienasyconych kwasach tłuszczowych stosujemy technologię ekstrakcji tych kwasów z oleju lnianego przebiegającą w atmosferze azotu tzn. w warunkach beztlenowych. W ten sposób gwarantujemy 100 procentową aktywność biologiczną bioestrów i bezpieczeństwo stosowania. Również forma estrów etylowych jest dużo bardziej efektywna po podaniu na skórę w porównaniu do tradycyjnej formy trójglicerydów. Właśnie geometria cząsteczki kwasu alfalinolenowego jako “małego” kwasu omega-3 i forma estru etylowego, estru dużo mniejszego w porównaniu z trójglicerydem mają kluczowe znaczenie. Bioestry kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 z lnu mają następujące zalety w porównaniu do tradycyjnych trójglicerydów:
- jako dużo mniejsze, bioestry łatwiej ulegają wchłonięciu w głębokie warstwy skóry. Ma to kluczowe znaczenie w biologicznej aktywności i możliwości “odżywiania” skóry.
- bioestry wykazują aktywność pośredników wchłaniania tzn. zwiększają wchłanianie innych substancji biologicznie czynnych takich jak: likopen czy skwalen. Wykazaliśmy w badaniach porównawczych z kremami nie zawierającymi bioestrów, że nutrikosmetyki, czyli kremy bazujące na estrach etylowych kwasów 3,6,9 z lnu (bioestrach) użytych w ilościach od 5-15% wagowych miały:
- dużo silniejsze właściwości przeciwzmarszczkowe
- dużo silniejsze właściwości nawilżające
- dużo silniejsze właściwości zwiększające elastyczność i sprężystość
- dużo silniejsze właściwości natłuszczające
Nutrikosmetyki czyli kremy bazujące na estrach etylowych kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 z lnu, pozyskiwanych innowacyjną technologią w atmosferze beztlenowej gwarantują najwyższą aktywność nie tylko biologiczną, ale również kosmetyczną i wizualną, co ma kluczowe znaczenie dla potencjalnego klienta.
Możliwość komentowania jest wyłączona.