Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dostarczających kwasy omega. Znajdują się one także w pożywieniu. W FLC Pharma pracując nad stworzeniem suplementów braliśmy pod uwagę różne warianty. Z naszych badań wynika, że optymalnym rozwiązaniem są bioestry kwasów tłuszczowych omega uzyskiwane z oleju tłoczonego z ziaren lnu. Zaoferowanie ich w formie płynnej dodatkowo pozwala na zawarcie potrzebnej dla organizmu dawki w małej, bo równej jednej łyżeczce dziennie, porcji suplementu. Preparaty Omegaregen® wyróżniają się wśród innych form suplementacji oraz diet.
Naturalne w 100%
Suplementacja może być oparta na preparatach naturalnych i, jeśli nie są one dostępne, syntetycznych. Te wytwarzane z substancji organicznych, czyli naturalnie występujących w przyrodzie, mogą być poddawane przetworzeniu naturalnemu. Oznacza to, że nie są one wzbogacane sztucznie uzyskanymi substancjami i w procesie ich produkcji stosowane są metody oparte na obróbce termicznej, mechanicznej (np. tłoczenie) lub bazujące na wykorzystaniu surowców naturalnych albo związków będących efektem ich reakcji – jak w procesie bioestryfikacji czyli naturalnego oczyszczania.
Suplementy Omegaregen® powstają z oleju lnianego tłoczonego na zimno z ziaren lnu w procesie estryfikacji przy użyciu bezwodnego alkoholu farmaceutycznego. Produkcja i rozlewanie do butelek odbywa się w środowisku beztlenowym uzyskanym przy użyciu azotu, który należy do gazów obojętnych. Jego użycie w procesie butelkowania powoduje, że na powierzchni płynnego preparatu pozostaje „przykrycie” z wyżej wymienionego gazu, który jako cięższy od powietrza skutecznie izoluje suplement od dostępu tlenu, który – obok światła – powoduje przyspieszenie procesu jełczenia produktów opartych na olejach.
Pochodzenie wyłącznie roślinne
Suplementy Omegaregen® powstają wyłącznie z oleju lnianego, a co za tym idzie są produktami, które można stosować także w diecie wegańskiej. Osoby jej hołdujące muszą poszukiwać alternatywnych źródeł tłuszczy potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak lub śladowe występowanie tych substancji w zgodnych z założeniami diety produktach powinien być uzupełniany przy pomocy suplementacji preparatami pochodzenia roślinnego. Kwasy tłuszczowe omega 3 – spośród źródeł akceptowanych przez wegan – występują m. in. w oleju lnianym, rzepakowym, z orzechów włoskich i w algach. Przy czym tylko olej lniany oferuje właściwą w obecnych czasach proporcję kwasów omega 3 do omega 6, tzn. uwzględniającą znaczny nadmiar kwasów omega 6 w organizmach ludzi. Wynika on między innymi ze spożywania przetworzonej żywności oraz mięsa zwierząt karmionych paszą zawierającą wiele sztucznych dodatków. Nie jest on jednak wolny od zanieczyszczeń, które są eliminowane w procesie bioestryfikacji.
Produkty Omegaregen® zawierają, tak ważny dla działania serca i mózgu, koenzym Q10 w postaci ubichinonu i super przyswajalnego ubichinolu. Oba są także pochodzenia roślinnego.
Zerowa toksyczność
Bioestryfilacja pozwala usunąć szereg negatywnie wpływających na zdrowie substancji właściwych dla oleju lnianego. Len spełnia określone zadania w ekosystemie, do tego jest rośliną jednoroczną. Kluczową funkcją lnu w przyrodzie jest oczyszczanie gleby z zanieczyszczeń. Dlatego wchłania on między innymi znajdujące się w ziemi pestycydy. Ze względu na jednoroczność len musi dojrzeć, aby jego ziarna były gotowe do rozmnożenia. Inaczej w kolejnym roku na jego miejsce nie wyrosną nowe rośliny. Z tego względu Natura wyposażyła go w mechanizm obronny w postaci szeregu substancji trujących, co ma skutecznie odstraszać zwierzęta, które chciałyby się nim odżywiać nie dając szansy na osiągnięcie dojrzałości ziaren.
W procesie bioestryfikacji wszystkie te substancje są oddzielane i usuwane. Uzyskiwany jest efekt, który można porównać do klarowania masła. Dzięki temu preparaty Omegaregen® zapewniają wszystkie prozdrowotne substancje zawarte w oleju lnianym, ale pozbawione są obecnych w nim związków negatywnie wpływających na zdrowie człowieka. Istotnym faktem jest to, że bioestry kwasów omega 3 nie są uzupełniane żadnymi substancjami wydłużającymi termin przydatności do spożycia lub wpływającymi na barwę i smak finalnego produktu. Jest on całkowicie czysty.
Spośród innych niż olej lniany źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych omega warto odnieść się wyłącznie do tych zapewniających pożądaną proporcję kwasów omega 3 do omega 6. Fakty są takie, że lepszy stosunek zawartości powyższych kwasów (obok drogich olejów z pachnotki) oferują wyłącznie oleje rybie. Przy czym zapewniają one tylko kwasy EPA i DHA. Niestety chcąc kupić taki olej w postaci tranu w kapsułkach lub płynnego konsument staje przed wyborem: wydać bardzo dużo na produkt wolny od zanieczyszczeń czy za niższą cenę nabyć suplement wytworzony z ryb (a raczej ich szczątków) zawierających toksyczne związki w postaci metali ciężkich, dioksyn itp. W pierwszym przypadku trzeba szukać świeżo tłoczonego oleju z ryb głębinowych, najlepiej bezpośrednio u norweskiego lub islandzkiego rybaka. To właśnie ryby żyjące na wolności na dużych głębokościach w niezmiennej temperaturze ok. 4°C zapewniają najwięcej kwasów tłuszczowych omega 3 (EPA i DHA) i nie mają one takiej styczności z zanieczyszczeniami, jak te hodowlane lub żyjące w ciepłych i płytkich morzach. Kupując niedrogi tran trzeba się pogodzić, że dostarcza się organizmowi i to, co dla niego dobre i to, co zdecydowanie niezdrowe.
Bezpieczeństwo
W mądrej suplementacji bardzo ważne jest stosowanie takich preparatów, które nie reagują z innymi lekami. Suplementy Omegaregen® można zażywać podczas terapii innymi medykamentami. W wielu przypadkach, jak na przykład w leczeniu depresji, suplementacja kwasami omega 3 zwiększa skuteczność terapii farmakologicznej. Warunkiem jest, Omegaregen® go spełnia, aby preparat nie zawierał żadnych substancji wchodzących w reakcję z lekiem. Warto dodać, że w bioestrach kwasów tłuszczowych z powodzeniem rozpuszczają się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, co powoduje, że organizm może je przyswoić. Dotyczy to witamin A, D, E i K.
Ze względu na zastosowanie wspomnianej wyżej atmosfery beztlenowej w produkcji preparatów Omegaregen®, są one rzeczywiście świeże i zachowują swoje walory zdrowotne do ostatniej kropli, pod warunkiem spożycia zawartości butelki w czasie 60 dni od jej otwarcia. Suplement dodatkowo pakowany jest w butelki z ciemnego szkła. Takie rozwiązanie powoduje, że światło ma do niego ograniczony dostęp. To technika stosowana przez wielu producentów. Wielu z nich umieszcza swoje produkty w postaci olejów w lodówkach. Nie ma jednak gwarancji, że odpowiednia temperatura była zachowana w całym łańcuchu dostaw.
Preparaty Omegaregen® przed otwarciem można przetrzymywać w temperaturze zbliżonej do pokojowej, a nawet wyższej, bez uszczerbku dla ich trwałości. W transporcie i na półkach aptecznych suplementy Omegaregen® są dodatkowo zapakowane w kartoniki odcinające dostęp światła w 100%. Cały proces produkcji preparatów Omegaregen® jest realizowany zgodnie z wyśrubowanymi zaleceniami HCCAP.
Omegaregen® może być kojarzony z naturalnością, pochodzeniem roślinnym, brakiem toksyn, bezpieczeństwem, optymalnym składem i dobrą przyswajalnością. Czerpie z Natury, ale bazuje na nowoczesnych i przemyślanych technologiach. Medycyna tradycyjna zachęca do korzystania z produktów żywnościowych właściwych dla miejsca, w którym żyjemy. Olej lniany, którego używamy do wytwarzania suplementów Omegaregen® tłoczony jest na zimno z ziaren lnu rosnącego w Polsce. To miedzy innymi dlatego oferowane przez nas preparaty charakteryzują się konkurencyjną relacją ceny do wartości produktu mierzonej wysoką zawartością substancji zbawiennych dla zdrowia ludzkiego organizmu.
Możliwość komentowania jest wyłączona.