Powszechnie wiadomo, że suplementacja nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega zmniejsza ryzyko występowania między innymi chorób układu krążenia oraz nowotworów. O ich roli w kontekście innych dolegliwości przeważnie wiedzą wyłącznie lekarze oraz osoby chore i ich bliscy. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę, aby świadomie i mądrze stosując suplementację zmniejszać prawdopodobieństwo zapadnięcia na równie niebezpieczne choroby. Wśród nich można wymienić dolegliwości związane z działaniem mózgu oraz układu nerwowego, które wpływają na jakość życia chorych, a nawet prowadzą o całkowitego odcięcia ich od rzeczywistości.
Choroba Alzheimera
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega – zapewniane organizmowi z odpowiednich ilościach – spowalniają procesy starzenia komórek. W przypadku choroby Alzheimera utrzymywanie właściwego ich poziomu u osób zdrowych zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, względnie opóźnia pojawienie się tego schorzenia. W przypadku pacjentów chorych na Alzheimera suplementacja kwasami omega spowalnia proces postępowania choroby, co pozwala dłużej względnie normalnie funkcjonować zanim pojawią się uniemożliwiające to problemy z percepcją, mową lub utratą pamięci. Nie oznacza to, że przy pomocy diety lub dostarczania odpowiednich substancji możliwe jest wyleczenie lub zastopowanie choroby Alzheimera. Nie mniej odpowiednie odżywianie i suplementacja prowadzona przez całe życie mają wpływ na zachorowalność na tego typu schorzenia. Choroba Alzheimera jest trudna do badania ze względu na fakt, że u każdego pacjenta jej przebieg z punktu widzenia szybkości postępowania i nasilenia oraz rodzaju objawów jest odmienny. Dlatego zapewnienie wszystkich substancji mogących zapobiec tej chorobie powinno być jednym z kluczowych działań prewencyjnych.
Obniżenie zdolności poznawczych mózgu
Objawami choroby Alzheimera są miedzy innymi zaburzenia funkcji poznawczych (kognitywnych) mózgu. Ich występowanie w delikatnej i przejściowej formie u osób w każdym wieku nie musi jednak oznaczać zachorowania na Alzheimera. Nie mniej kłopoty z zapamiętywaniem, zachowaniem uwagi, myśleniem i wyrażaniem myśli są dolegliwościami utrudniającymi życie. Często spowodowane są zmęczeniem, złą dietą, stresem i niedoborami określonych substancji, a wśród nich magnezu oraz kwasów omega 3, które są ważne dla funkcjonowania mózgu. Dotyczy to kwasu tłuszczowego DHA i EPA, które organizm ludzki jest w stanie w bezpieczny sposób wytworzyć sam, pod warunkiem dostarczenia mu odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego ALA. Poprawa możliwości poznawczych mózgu jest ważna na każdym etapie życia. Ewentualne problemy są szczególnie dokuczliwe u osób uczących się oraz pracujących umysłowo. Kłopoty z podstawowymi funkcjami kognitywnymi mózgu utrudniają przebieg lub uniemożliwiają osiąganie satysfakcjonujących rezultatów złożonych procesów poznawczych takich, jak rozwiązywanie problemów, myślenie abstrakcyjne itp.
ADHD i nadpobudliwość
Właściwe dla chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu są problemy z koncentracją, nadpobudliwość i agresją. Tak jest w przypadku ADHD. Organizm osoby dotkniętej takimi przypadłościami funkcjonuje w stanie permanentnego pobudzenia. Jednym z jego powodów może być przewlekły stan zapalny organizmu. Jego źródłem może być miedzy innymi zła nadmiar kwasów omega 6, powodujących stany zapalne ułatwiające organizmowi walkę z patogenami, do kwasów omega 3, które mają odwrotne działanie. Obie grupy kwasów tłuszczowych są jednak organizmowi potrzebne. Kwasy tłuszczowe omega 6 znajdują się w zdecydowanie zbyt dużej ilości w jedzeniu przetworzonym, które je większość ludzi. Ograniczając ich spożycie i dostarczając w postaci suplementów kwasów omega 3 można zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD oraz wspomagać jego leczenie.
Depresja i choroba afektywna dwubiegunowa
Choroby umysłu lub duszy, jak jeszcze nie tak dawno je nazywano, są coraz mniej lekceważone. Wynika to z nagłaśniania tej problematyki oraz faktu, że niemal każdy sam był nią dotknięty lub zna kogoś, kto sam lub jego bliscy doświadczył depresji lub nawet choroby dwubiegunowej. W powszechnej opinii utarło się, że ich przyczyną jest wyłącznie jakieś obiektywne zdarzenie w życiu człowieka (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy itd.) lub „nie wiadomo co, ale najpewniej coś z głową”. W kontekście terapii przeciętny obywatel wskaże wizyty u psychiatry lub psychologa oraz farmakologię. Nie każdy wie, że poprzez odpowiednią dietę i suplementację można zapobiegać obu chorobom, a gdy już wystąpią zwiększać skuteczność leczenia. W szczególny sposób dotyczy to eliminowania z diety produktów wysoko przetworzonych, nafaszerowanych chemią i dostarczających patogennych substancji (np. nadmiaru kwasów omega 6) oraz zapewniania organizmowi substancji pozwalających odzyskać stan równowagi (np. poprawiających proporcję kwasów omega 3 w stosunku do omega 6 lub uzupełniających pozom magnezu).
Przypadłości utrudniające pisanie i liczenie
Naukowcy pracują nad badaniem przyczyn i metod uwalniania dzieci od przypadłości utrudniających lub uniemożliwiających im naukę. Poza pracą z terapeutami i nauczycielami okazuje się, że istotne jest także to, co dziecko ma dostarczane w pokarmie. Czasy lekceważenia wpływu jedzenia przetworzonego na działanie organizmu powoli mijają. Dotyczy to szkodliwości fast foodów, napojów słodzonych, słodyczy, przekąsek, w których skład wchodzą niemal wyłącznie substancje niewystępujące w Naturze itp. na układ kostny i krążenia. Nie zawsze pamięta się jednak o skutkach złej diety dla mózgu młodego człowieka. Spustoszenie czynione przez wysoko przetworzone produkty spożywcze oraz niedobory odpowiednich substancji może pośrednio wpływać na pojawianie się takich przypadłości, jak dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia. W zapobieganiu im oraz zmniejszaniu ich natężenia wykorzystywane mogą być kwasy omega 3, które umożliwiają właściwe funkcjonowanie mózgu. Praca ze specjalistami powinna być poparta zaangażowaniem rodziców w zapewnienie dziecku dobrze zbilansowanej i zdrowej diety oraz rozsądnej suplementacji.
Podsumowując warto zwrócić uwagę, że wszystkie wyżej wymienione dolegliwości można zaliczyć do schorzeń o charakterze cywilizacyjnym. Są one znakiem czasów, w których żyjemy. Ciągły pośpiech, stres, zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów, brak czasu na ruch na świeżym powietrzu oraz zaniedbywanie diety skutkują otyłością, chorobami układu krążenia oraz przypadłościami o charakterze psychicznym i neurologicznym. Jedyną drogą do zdrowia jest zmiana trybu życia oraz mądra suplementacja substancji niezbędnych dla organizmu i eliminowanie tych szkodliwych, które oferuje nam współczesny przemysł spożywczy. Dbanie o mózg i jego działanie powinno odbywać się nie tylko w kontekście chronienia go (co także czynią kwasy omega 3) przed udarem, ale także w odniesieniu do jego sprawnego i efektywnego funkcjonowania przez całe życie, aż do późnej starości. Dieta, dotlenianie, sen oraz mądra suplementacja zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo powodzenia misji ochrony mózgu.
Możliwość komentowania jest wyłączona.